Zestaw elektryczny do roweru: sposób na nowe doznania w turystyce rowerowej?

Zestaw elektryczny do roweru: sposób na nowe doznania w turystyce rowerowej?

Kochacie podróże na swoich jednośladach? To prawdziwa przyjemność cieszyć się dalekimi trasami, obfitującymi w zapierające dech krajobrazy. To także świetna szansa na relaks, regeneracje i odnalezienie wewnętrznego spokoju. Turystyka rowerowa w Polsce rozkwita z roku na rok – my pragniemy dorzucić do tego coś ekstra – zestaw elektryczny do roweru, który poprawi osiągi i zwiększy możliwości w terenie. Jak to działa, dlaczego warto? Zapraszamy do lektury!

 

Zestaw elektryczny do roweru – opcja dla amatorów turystyki rowerowej?

 

Dla niektórych fanów jazdy konwencjonalnej, zestaw elektryczny do roweru jest tym samym dla rowerzysty, czym dla kierowcy bywa automatyczna skrzynia biegów. Kto jednak raz skorzysta z nowoczesnej jazdy wspomaganej, szybko przekona się do tego, jakie daje możliwości i przyjemności z jazdy. Konwersja roweru na elektryczny, bo tak fachowo nazywa się samodzielny proces przeróbki tradycyjnego jednośladu na „elektryka”, to coś, co dzisiaj jest w zasięgu przysłowiowego Kowalskiego. Pierwsze, najbardziej podstawowe (katalogowe) zestawy elektryczne do roweru kupimy już za około 2 tys. zł. Wykorzystana w nich bateria litowo-jonowa pozwoli nam na pokonanie średnio 80 km.

Warto jednak wiedzieć, że napęd elektryczny do roweru nie sprawia, że rowerzysta nie może już korzystać ze swojego jednośladu w sposób tradycyjny. Nowoczesny zestaw do konwersji roweru pozwala swobodnie przełączać się pomiędzy trybami, z czego chętnie korzystają rowerzyści np. podchodząc pod trudne wzniesienia na dalekich dystansach. Dodatkowo obalimy także mit, że rower ze wspomaganiem elektrycznym jedzie sam – to zupełna bzdura. Konwersja roweru na elektryczny nie daje nam „mini skutera” - rower w ruch wprawia pedałowanie, jest ono jedynie łatwiejsze (nabranie optymalnej prędkości wymaga mniejszego nakładu sił). Zestaw elektryczny do roweru posiada silnik elektryczny, a nie spalinowy – jest ekologiczny, lekki i nie emituje spalin w czasie jazdy.

 

Zestaw elektryczny do roweru – duża bateria to większy zasięg na trasie

 

Turystyka rowerowa ma w sobie pewien rodzaj wyzwania – kolejne etapy składające się z wielu kilometrów stanowią prawdziwie sportowy cel. Jeśli jednak interesuje nas ten typ rekreacji, ale chcemy mieć dobrze przygotowany i wszechstronnie wyposażony jednoślad, konwersja roweru na elektryczny wydaje się doskonałym rozwiązaniem. Dlaczego? To jazda wspomagana stanowi furtkę dla nas na dłuższych dystansach, kiedy nogi potrzebują wytchnienia i chwilowej regeneracji podczas jednostajnej jazdy, np. szosowej.

Długotrwałą jazdę rowerem elektrycznym oferuje odpowiednio dobrana bateria litowo-jonowa. Zestaw elektryczny do roweru ZibiBike może posiadać dwa typy baterii: bidon oraz bagażnikową. Bateria bidon przypomina butelkę rowerową, jest niewielka, doskonale ukryta na ramie rowerowej, nie rzuca się w oczy i nie obciąża roweru. Ma jednak ograniczoną pojemność i lepiej sprawdzi się na krótkich odcinkach.

Na dłuższe wojaże zdecydowanie polecana jest bateria bagażnikowa, montowana nad tylnym kołem. Jej pojemność pozwala na pokonanie nawet do 120 km w jeździe wspomaganej – wszystko na jednym ładowaniu. W połączeniu z dość kompaktową konstrukcją, relatywnie niewielką wagą oraz szybkim czasem ładowania, staje się ona nieocenioną pomocą w tracie pokonywania wielokilometrowych odcinków, zwłaszcza w letnim upale.